Kumlinge skola

En dag i Sund

Igår var vi 3-6 till Sund. Vi hade naturskola. Först så hade vi en lek med kort som hängde i träd, de
hade olika frågor eller utmaningar man skulle göra. Vi åt även i skogen. Efter det letade vi efter kryp i ett vattendrag. Vi håvade krypen och sedan satte vi dem i olika burkar.   Vi fick veta vad för kryp vi hittat. Efter vi tagit reda på vad vi fångat så släppte vi ut dem i vattnet igen.

Vi golfade efter att ha varit med naturskolan. Vi fick en hink var med massa golfbollar som vi fick skjuta så långt vi kunde. När de tog slut fick vi en ny hink med bollar. Det var en engelsman som lärde oss.

när vi golfat så gick vi till smakbyn. Där åt vi fisk eller slottsstek. Efter att vi ätit fisk eller kött så fick vi dessert. Man fick välja vaniljglass elle blåbärssorbet. Det var GOTT😃❤ Sedan åkte vi hem med Alfrågeln. 🙃✍🏽 Max & Nelly

One Response to “En dag i Sund

  1. Dagen låter som en succé på alla vis, utfärden kommer att förvandlas till ett bra minne om en solig dag i Sund!

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.